Epidemiološke razmere v zadnjih dveh letih so zahtevale prilagoditev rehabilitacijske vadbe, ki jo izvajamo sicer v 150 vadbenih skupinah in 81 krajih po vsej Sloveniji. Ob doslednem spoštovanju pogojev PCT smo v večini društev, dokler so vremenske razmere to dopuščale, vadili na prostem. Kjer so prostorske razmere omogočale, smo nadaljevali z vadbo tudi v zaprtih prostorih, sicer pa smo povabili člane, da se pridružijo vodeni vadbi preko elektronskih medijev ali lokalnih TV postaj. Društva so vadečim posredovala tudi praktična gradiva za vadbo v obliki zgibank in video posnetkov. Med vaditelji in vodji skupin ter vadečimi je potekala intenzivna telefonska ter elektronska komunikacija. Zaradi negativnih učinkov dolgotrajne izolacije in pojava anskioznosti, smo številnim članom ob omejenem dostopu do zdravstvenih storitev nudili psihosocialno podporo ter individualno zdravniško svetovanje.
V januarju in začetku februarja smo izvedli anonimno anketo o vplivu pandemije na vadbo, navade in počutje članov ZKDKS. Vključili smo 625 članov, 412 žensk in 213 moških. 51 % je bilo starih od 51 do 70 let, 43 % nad 70 let in 6% pod 50 let. Po izobrazbi so bili najštevilčnejši s poklicno/srednješolsko izobrazbo.
65 % jih je hodilo enako kot pred pandemijo, kar 38% pa jih je hodilo manj. 88% je bilo redno ali občasno telesno dejavnih. Telovadili so sami ali preko interneta, TV programov ali v društvih.
V času pandemije so vprašani najbolj pogrešali druženje in telovadbo.
Izstopa podatek, da kar 33% vprašanih v 2 letih ni imelo kontrolnega zdravniškega pregleda, že naročenim pa so v 10% prestavili pregled brez navedbe novega datuma.
Digitalna pismenost članstva se postopno izboljšuje. 302 vprašana (49%) redno uporabljata internet, 514 (82%) jih ima e-naslov, v 54% pa redno pregledujejo e-pošto. 82% vprašanih redno ali občasno obišče internetno domačo stran Zveze.
Najpogosteje prebirajo naše glasilo Skupaj za naša srca, sicer pa lokalne časnike. Najbolj poslušane so lokalne radijske postaje, gledan pa TV program SLO1.
Pri kar 79% je pandemija sprožila negativno počutje z zaskrbljenostjo, strahom, malodušjem in občutkom brezizhodnost, kar pogosto vodi v anksioznost in grozečo depresijo.
Precepljenost je kljub osveščanju in številnim informacijam še vedno prenizka. Proti Covidu 19 se je cepilo 58 % anketirancev, proti gripi pa 25%. Covid je prebolelo 14% , gripo pa 7% vprašanih.
Zadovoljuje nas dejstvo, da smo kljub izrazito neugodnim, spremenljivim in pogosto izrednim razmeram z voljo in vztrajnostjo zmogli nadaljevati naše delo in zagotavljati vseživljenjsko rehabilitacijo srčnim bolnikom. Obsežnega dela brez finačne pomoči FIHO, MZ in številnih donatorjev prav gotovo ne bi zmogli.
Zahvaljujemo se podjetju Krka d.d. za donacijo, ki nam je omogočila izvedbo ankete in obdelavo podatkov.
Prijazno vas vabimo med nas, da skupaj poskrbimo za naša srca, izboljšamo zdravje in počutje ter si zagotovimo daljše in bolj kakovostno življenje.
Dobrodošli!
Prim. Janez Poles, dr. med., predsednik ZKDKS