Realnost razmer v slovenskem zdravstvu pomembno vpliva na to, da so potrebe po prostovoljstvu tudi na področju vseživljenjske rehabilitacije in opolnomočenja bolnikov vse bolj aktualne. Prav na tem področju ima prostovoljstvo v Sloveniji resnično dolgo tradicijo, ki jo potrjujejo humanitarne organizacije bolnikov s svojim 50 in več letnim delovanjem. Tudi naša društva sodijo mednje, najstarejša so nastala pred dobrimi 40 leti prav iz potrebe, da s prostovoljnim delom zapolnijo potrebe koronarnih bolnikov po organizirani vseživljenjski rehabilitaciji, ki jih zdravstveni sistem ne pokriva.
Naše delovanje in programe v letu 2023 izvaja nekaj več kot 700 prostovoljcev. Dobro četrtino med njimi predstavljajo zdravstveni delavci, bodisi so to zdravniki v strokovnih svetih društev ali diplomirane sestre in fizioterapevti kot vaditelji rehabilitacijske vadbe. Vse ostalo smo prostovoljci, ki delajo v vodstvih društev in Zveze, so laični vodje 150 vadbenih skupin po Sloveniji in poprimejo tudi za vse ostale naloge društev in Zveze.
Vsem prostovoljkam in prostovoljcem ob dnevu prostovoljstva iskrena zahvala, saj vaša nesebična predanost pomembno pripomore k obvladovanju kroničnih bolezni in ohranja povezanost med nami.