Kognitivne sposobnosti in fizična aktivnost

Kognitivne motnje in demenca postajajo vse večji izziv v Sloveniji. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ima približno 34.000 ljudi v Sloveniji demenco, pri čemer število še naprej narašča zaradi starajoče se populacije. Telesna aktivnost dokazano pomembno prispeva k zmanjšanju tveganja za razvoj demence in upada kognitivnih sposobnosti. Raziskave potrjujejo, da so posamezniki,…

Več

Vadba za ohranjanje ravnotežja

Sposobnost ohranjanja ravnotežja je zelo pomembna pri vsakodnevnem gibanju, saj nam dobro ravnotežje pomaga preprečiti padce in posledično izboljša kakovost našega življenja. Trening ravnotežja boljša telesno sposobnost hitrega odzivanja na športno specifična kot tudi vsakodnevna gibanja. Med vadbo ravnotežja lahko pomembno vplivamo tudi na izboljšanje ravnotežja in preprečevanje poškodb (npr.: zvin gležnja). Pri boljši, bolj…

Več

Vadba za moč pri srčnem popuščanju

Telesna vadba je pomembna pri zdravljenju srčnega popuščanja, saj lahko pomaga izboljšati srčno-žilno funkcijo, zmanjšati simptome in izboljšati kakovost življenja. Pri srčnem popuščanju se priporoča vadba, ki je prilagojena posameznikovim sposobnostim, simptomom in splošnemu zdravstvenemu stanju. Na splošno se priporoča zmerna vadba, ki vključuje aerobno vadbo in vadbo za moč.   Telesna aktivnost se priporoča…

Več