Uvodni takti delovanja Zveze v letošnjem letu so potekali pod vtisom dveh dobrih novic: Fundacija FIHO nam je za letos namenila znatno več sredstev kot lani, končno smo prejeli tudi sklep o dodelitvi sredstev triletnega razpisa Ministrstva za zdravje, na katerem smo bili prav tako uspešni. Izvršilni odbor se je sestal že prve dni februarja, obravnaval in potrdil je razdelilnik pridobljenih sredstev FIHO, ki so bila društvom tudi takoj prenakazana.
Letos smo veliko časa namenili obravnavi dveh pravilnikov, ki jih Zveza do sedaj ni imela. Pravilnik o nagradah in priznanjih je pripravila komisija pod vodstvom Alojza Ovniča, sodelovala sta še Metka Okršlar in Peter Cvetkovič, Pravilnik o volitvah in imenovanjih pa sva sestavljala Alenka Babič in Peter Kordež. Na oba dokumenta smo iz društev prejeli precej dopolnil, bilo je nekaj nejasnosti, ali jih potrjuje izvršilni odbor ali zbor članov. O tem smo poročali na Zboru članov in sprejeli sklep, da se oba dokumenta z vključenimi pripombami pošlje v ponovno obravnavo v društva, zbor članov pa ju bo potrjeval na načrtovani seji v mesecu oktobru. Pravilnik o nagradah in imenovanjih nam bo omogočil, da regularno in sistematično nagradimo najbolj prizadevne posameznike, ki so pustili posebno sled v delovanju Zveze. Pravilnik o volitvah in imenovanjih pa nujno potrebujemo pri izvedbi volitev v nove organe Zveze, ki jih načrtujemo v začetku prihodnjega leta, ko se sedanjemu vodstvu Zveze izteče štiriletni mandat.
Z letošnjim Zborom članov smo pohiteli in ga izvedli že 27. februarja, tokrat smo se zbrali na Obali in sicer v Strunjanu. Obravnavali smo poročila o delu organov Zveze ter sprejeli načrte dela za letošnje leto. Naši najpomembnejši cilji so naslednji:
Izvedli bomo vse tri stalne aktivnosti izobraževanja – temeljno in obnovitveno usposabljanje vaditeljev ter izobraževanje prostovoljcev – vodstev društev. Aktiv vaditeljev bo spremljal delo v vadbenih skupinah, posebno pozornost pa namenil zbiranju podatkov o kazalcih kakovosti vadbe ter pridobivanju licenčnih točk za izvedene programe usposabljanja. Našo dejavnost bomo aktivno promovirali na izbranih strokovnih dogodkih ter si s tem prizadevali za širitev članstva. Strokovni svet Zveze se bo posvetil obravnavi naslednjih področij: obdelavi podatkov o kazalnikih kakovosti rehabilitacijske vadbe, področju ureditve statusa in sistemskega financiranja VR v koronarnih društvih (nacionalni program), področju izvajanja psihološke podpore koronarnim bolnikom – možnostim o poenoteni izvedbi predavanj oz. delavnic ter zagotovitvi sredstev za to, oblikovanju prilagojene telesne vadbe za mlajše koronarne bolnike in prisotnosti tematike vseživljenjske rehabilitacije na strokovnih dogodkih v kardiologiji in družinski medicini.
Zveza bo nadaljevala naše povezovanje z drugimi velikimi humanitarnimi organizacijami kroničnih bolnikov ob skupnih medijskih dogodkih in predvsem ob pripravah na javne razpise, aktivno bomo še naprej prisotni v UO NFHOS. Pozorni bomo na vse kadrovske razpise in si prizadevali v posamezne inštitucije vključiti čim več naših članov. Aktivno bomo sodelovali tudi v prizadevanjih Ministrstva za zdravje ob ustanavljanju krovne organizacije društev kroničnih bolnikov v Sloveniji.
Tudi v letošnjem letu bomo nadaljevali sistematično sodelovanje s sponzorji oz. donatorji, načrtujemo izvedbo vsaj petih večjih projektov. S pridobljenimi sredstvi bomo pokrivali stroške aktivnosti promocije naše dejavnosti in opolnomočenja bolnikov, za katere sicer nimamo zagotovljenih rednih virov iz javnih sredstev in članarin. V jeseni bomo izvedli večjo akcijo za pridobivanje neodvisnih donatorskih sredstev. Še skrbneje kot do sedaj se bomo lotili novih javnih razpisov, predvsem razpisa fundacije FIHO. Nanj se bomo pravočasno pripravili in če bo potrebno, pridobili strokovno pomoč.
Uredniški odbor našega glasila »Skupaj za naša srca« je sprejel vsebinska izhodišča za obe letošnji izdaji. Prvo z malce zamude zaradi epidemije pravkar prebirate, drugo številko načrtujemo v mesecu oktobru. Pripravili smo tudi cenik oglasov in promocijskih besedil ter se dogovorili o politiki honoriranja prejetih prispevkov.
Tik pred izbruhom epidemije se je na svoji prvi letošnji seji sestal tudi strokovni svet Zveze. Obravnaval je prvo analizo kazalnikov kakovosti rehabilitacijske vadbe, ki jo je pripravil prof. dr. Borut Jug, ter sprejel dogovor, da bomo v prihodnje te podatke zbirali na dve leti. Da bi bili podatki čim bolj primerljivi in kakovostni, bomo ob rednih programih izobraževanja vaditeljev izvedli tudi izobraževanje o natančnem protokolu izvedbe 6-minutnega testa hoje. Strokovni svet je obravnaval tudi izhodišča za Nacionalni program celovite oskrbe koronarnih bolnikov s poudarkom na vseživljenjski rehabilitaciji, ki jih je pripravil prim. mag. Dorijan Marušič, posebej pa se je posvetil tudi aktivnostim za oblikovanje posebnih vadbenih skupin za mlajše bolnike.
Izvajanje načrtovanih nalog v zadnjih dveh mesecih poteka v posebnih okoliščinah epidemije. Na sprejete ukrepe se sproti odzivamo in poskušamo biti društvom v pomoč. Zaradi nastalega položaja in da se okužbe ne bi širile, smo priporočili odpoved organizacije Zborov članov tam, kjer jih še niso uspeli izvesti.
Da bi vendarle sprejeli poročila o delu, poročila nadzornih odborov in finančna poročila – zaključne račune do konca marca, je Peter Kordež pripravil navodilo o načinu izvedbe rednih občnih zborov društev: priporočili smo sklic razširjenega upravnega odbora posameznega kluba, ki se ga udeležijo tudi vodje skupin. Predlagali smo, da problem nesklepčnosti rešimo s premorom 30 minut, nato se lahko sprejmejo sklepi. Kjer je bilo to mogoče, smo predlagali sprejem sklepov korespondenčno, po predhodni seznanitvi članov s poročili preko vodij skupin, za kar se odloči vodstvo posameznega kluba.
Lilijana Žerdoner je v soglasju s predsednico pripravila navodila o začasni prekinitvi rehabilitacijske vadbe. Glede na razmere, ki jih terja epidemija, je razvidno, da vsaj v naslednjih nekaj tednih vadba in razne aktivnosti po društvih ne bodo mogoče. V ta namen smo poslali priporočilo o morebitnih aktivnostih po društvih in priporočila o varovanju zdravja.
Alenka Babič, Lilijana Žerdoner, Peter Kordež