Osrednja tema letošnjega izobraževanja vodstev naših društev je bil Program ukrepov za izboljšanje obvladovanja demence med srčno žilnimi bolniki v Sloveniji, projekt s katerim smo bili uspešni na javnem razpisu Ministrska za zdravje, s katerim sofinancirajo programe za obvladovanje demence v letih 2024, 2025 in 2026.
Po predstavitvi ključnih nalog in programa dela na tem projektu smo najprej prisluhnili dr. Jožici Gamse iz Društva Spominčica Maribor, psihiatrinji z dolgoletnimi izkušnjami dela z bolniki z demenco. Podrobneje smo se zadržali pri definiciji demenc , različnih vrstah te bolezni in tudi razlikovanju bolezni od povsem normalnega s sprostijo pogojenega upada konjunktivnih sposobnosti. Spoznali smo značilnosti poteka bolezni in tudi napore sodobne medicine za njeno zdravljenje. Posebej pozorno smo prisluhnili njenim dolgoletnim izkušnjam pri delu z bolniki z demenco ter se soočili s posebnostmi, kijih moramo upoštevati za naše delo z temi bolniki.
Predsednica društva Spominčica Slovenija ga .Štefanija Lukič Zlobec nam je v nadaljevanju predstavila 25 letno delovanje njihove organizacije in predvsem razpršenost aktivnosti na terenu, ki vključujejo široko mrežo izobraževanja o demenci ter tudi sistema »Demenci prijaznih točk«, aktivnosti, na katere se bomo z našim projektom navezovali. Predstavila nam je Strategijo za obvladovanje demence v Sloveniji do leta 2030, na katero se navezujejo tudi aktivnosti našega projekta.
V popoldanskem delu smo se najprej posvetili povezavam med koronarno boleznijo in demenco. Naš predsednik prim. Janez Poles, dr. med. se je v predavanju z naslovom »Koronarna srčna bolezen, srčno popuščanje in tveganje za demenco« posebej posvetil t.i. vaskularnim demencam. Soočili smo se s tveganji za demenco, ki nam jih prinaša naša osnovna bolezen, pozorno pa smo prisluhnili sporočilom, kaj lahko sami storimo za preprečevanje te bolezni. Kar 40% primerov demence lahko izboljšamo z izboljšanjem življenjskega sloga.
Nadaljevali smo z delavnico kliničnega psihologa Filipa Jakoba Tamšeta »Pozabljivost še ni demenca«. Za nas je namreč zelo pomembno da na eni strani ogroženim bolnikom omogočamo čimbolj zgodnjo diagnosticiranje demence po drugi strani pa ločujemo demenco od s starostjo pogojenimi normalnimi upadi kognitivnih sposobnosti. Zato jer pri ogroženih bolnikih pomembna diferencialna diagnoza, ki vključuje psihološke preglede za izključitev depresije in anksioznosti, ki lahko povzročajo kognitivne težave, zlasti pri bolnikih s kroničnimi boleznimi, kot so koronarne bolezni. Pri depresiji in anksioznosti pri srčno žilnih bolnikih so simptomi kognitivnih težav pogosto začasni in izboljšani z ustreznim zdravljenjem, pri demenci pa so kronični in napredujoči. Posvetili smo se vrsti ne farmakološkim ukrepom za ohranjanje konjunktivnih sposobnosti, ki bodo osnova delavnic za naše bolnike v naslednjem letu.
Za konec pa smo se aktivno udeležili tudi dveh testnih delavnic telesne aktivnosti za ohranjanje konjunktivnih sposobnosti, ki jih bomo prav tako izvajali po društvih v naslednjem letu: Fizioterapevtka Eva Jereb je pripravila delavnico vaj za vsakdan, s katerimi lahko bolniki doma krepimo funkciji spomina in sposobnost pozornosti. Mag. zdrav. nege Lilijana Žerdoner pa nam jer predstavila primer vadbene ura z izbranimi vajami aktivnih tehnik za ohranjanje kognicije.
S tem izobraževanjem smo zaključili prvi del aktivnosti na tem projektu, ki je sicer vključeval:
- oblikovanje standardnih vsebin celovitega opolnomočenja SŽB o demenci, pristopov k svetovanju, psihološki pomoči
- s prvim delom teh vsebin smo že seznanili bolnike, v posebnem sklopu smo jih objavili v 10. številki našega glasila » Skupaj za naša srca« (ter ga poslali na 4.100 osebnih naslovom bolnikov), vsebine pa objavili tudi na spletni strani Zveze,
- pred zgoraj podrobneje opisanim usposabljanjem za ključen prostovoljcev v našij društvih smo konec oktobra izvedli tudi usposabljanje za prvo skupino vaditeljev, ki izvajajo redno rehabilitacijsko vadbo v naših 140 vadbenih skupinah po vsej Sloveniji; tudi ti so imeli osnovno predavanje o demenci ter predvsem razlikovanju med upadom konjunktivnih sposobnosti pri SŽB tre praktično predstavitev delavnic za preprečevanje demence oz. ohranjanje konjunktivnih sposobnosti.
- Pripravljena so osnovna besedila in potek standardne izvedbe dveh delavnic, ki jih bomo v naslednjih dveh letih izvajali med bolniki, zaključujemo tudi delo na pripravi priročnika, ki bo v pomoč izvajalcem delavnic nam bo omogočal enako izvedbo delavnic v vseh sredinah.
O delu na projektu vam bomo tekoče informirali.