Preteklo soboto je potekala 1. redna seja aktiva vaditeljic in vaditeljev Zveze koronarnih društev in klubov Slovenije, na kateri so bili prisotni vodje aktivov vaditeljev iz 14 društev: Tina Magdalenič, Simona Voglar, Mirsada Osmani, Petra Čufer(nam.), Darja Golob(nam.), Andreja Vranič, Primož Krajnc(nam.), Renata Lošič, Metka Žlak, Polonca Lebar, Magda Valenčič, Andreja Šavc, Mitja Čeh in Lilijana Žerdoner. Seje sta se udeležila še prof. dr. Irena Keber – predsednica ZKDKS in Ivan Barba – tajnik ZKDKS.
Trenutno imamo v Zvezi 143 vaditeljev, od tega 116 z univerzitetno, visoko in višjo izobrazbo. Prevladujejo medicinske sestre, sledijo fizioterapevti, prof. športne vzgoje in kineziologi. Ostalih poklicev je manj. Za vaditelje so primerni naslednji poklici: medicinske sestre, fizioterapevti, delovni terapevti, prof. šolske vzgoje in kineziologi. Usposobljeni vaditelji drugih poklicev naj opravljajo delo naprej.
Aktiv je sprejel plan dela za leto 2018, ki vključuje:
- Promoviranje ZKDKS naj bi potekalo na Forumu za preventivo srca – že izvedeno
- Kokaljevih dnevih
- Na sekcijah in strokovnih srečanjih medicinskih sester in fizioterapevtov
- S članki v strokovnih revijah
- Z izdelavo zgibanke, ki bi jo razdelili vsem društvom in klubom.
Izpostavljena je bila velika vloga osebnih zdravnikov, ki lahko napotijo koronarnega bolnika v društvo oz. klub in tako povečajo naše članstvo. Povsod pa se ta vloga ne opaža oz. je premajhna. Sprejet je bil sklep, da je potrebno aktivno delati na promociji za vključitev kor. bolnikov v društva in klube s posebnim poudarkom na sodelovanju osebnih zdravnikov in v ta namen izdelati ustrezno zgibanko.
Pri izvajanju vadbe je zelo pomembna usposobljenost vaditeljev. Temeljno usposabljanje, ki ga imajo vsi vaditelji, je potrebno obnavljati. Obnovitveni tečaji ( delavnice:teoretično in praktično) se organizirajo enkrat letno za celotno zvezo v Ljubljani. Vsak vaditelj mora opraviti obnovitveni tečaj vsakih pet let. Tisti, ki tečaja ne opravi, se ga črta iz seznama vaditeljev. Tisti vaditelj, ki gre na temeljno usposabljanje mora obvezno podpisati pogodbo, da bo vadbo izvajal najmanj tri leta.
Temeljno usposabljanje vaditeljev v letošnjem letu bo aprila po prijavah, ki so jih morala društva in klubi poslati do konca januarja.
V nadaljevanju so bili predstavljeni načini izvedbe ur vadbe. Poudarjeno je bilo, da se srečujemo z vadečimi, ki jim je potrebno posvečati večjo pozornost, saj se srečujemo s težavami, da ne moremo povsod formirati takih skupin, da bi vsi zmogli izvajati vse vaje.
Navedeni so bili tudi neželeni dogodki in kako se jih je reševalo. Izkušnje iz društev in klubov bi si morali na delavnicah in sejah aktiva izmenjati in kot dobro prakso prenesti v svoje okolje. Za dosego navedenih ciljev je bil sprejet sklep, da enkrat letno vsa društva in klubi posredujejo na zvezo (predsednici aktiva) podatke o neželenih dogodkih pri vadbi in načinu ukrepanja.
Učinki telesne vadbe bi se morali pokazati s primerjavo merljivih podatkov , ki jih spremljamo skozi neko obdobje. Do podatkov se lahko pride z uvedbo enotnega vprašalnika za zvezo. Zato bomo spremljali bomo naslednje parametre: krvni tlak, srčno frekvenco, ITM (TM/TV2), obseg pasu, test 6 min. hoje in z ustreznim vprašalnikom preverili kakovost življenja. Vsem društvom in klubom se pošlje enoten vprašalnik za oceno kakovosti življenja ter obrazec in navodila za opravljanje testa 6min. hoje. Parametre bi spremljali enkrat letno, konec vadbene sezone – predvidoma meseca maja. Tisti, ki želi pa lahko tudi septembra.