Ob svetovnem dnevu srca, ki ga beležimo 29. oktobra, je Šaleški koronarni klub (ŠKK) organiziral predavanje preko aplikacije Teams z naslovom: Kako delujejo cepiva proti Covidu?
Predaval je prof. dr. Aleš Blinc, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za žilne bolezni, Interna klinika, UKC Ljubljana. Predavanje je bilo odlično pripravljeno in razumljivo podano. Prof. Blinc je dobro predstavil mRNA in Vektorska cepiva. Prikazano je bilo njihovo delovanje in tudi pojavnosti neželenih stranskih učinkov cepljenja. Procentualno so bili prikazani podatki o tveganju za krvne strdke ob obolevnosti za Covid in tveganju pri cepljenju z nam ponujenimi cepivi.
Vredno si je zapomniti je dejal prof. Blinc, da je 1000x pogostejše tveganje za trombozo pri obolevnosti kot pri cepljenju. In vedeti moramo, da vsaka 100 obolevnost poteka s hudimi zapleti.
Cepiva so varna je poudaril prof. Blinc, kljub temu, da več resnih neželenih zapletov beležijo pri Vektorskih cepivih -10 oseb na milijon cepljenih, medtem, ko se pojavnost resnih neželenih zapletov na mRNA cepiva pojavljajo pri 1 osebi na 5 milijonov cepljenih oseb. Glede na zadnji dogodek – smrti ženske, ki bi lahko bil povezan s cepljenjem, pa bo stroka iz previdnosti začasno zaustavila cepljenje z Vektorskim cepivom Janssen.
Srčno žilnim bolnikom pa profesor Blinc predlaga cepljenje z mRNA cepivi, tudi z tretjim odmerkom, če je po zadnji dani dozi poteklo več kot 6 mesecev.
Svetovni dan srca nas letos poziva k obljubam, ki jih bomo izpolnili v dobro zdravja našega srca in zdravja srca naših najbližjih ter vseh, ki jim lahko pomagamo.
Pripravila: Lilijana Žerdoner