Na soboto, 12.6.2021, se je 36 članov KD Postojna odločilo za udeležbo na organiziranem izletu v Kamnik. Ob prihodu nas je pričakala vodička Tea in nam povedala na kratko marsikaj o Kamniku, enemu izmed najstarejših mest v Sloveniji, ki je tudi dokaj zgodaj dobilo mestne pravice. Mesto je bilo prvič omenjeno v pisnih virih leta 1229, gradova sta pa bila še od prej. Najlepši del Kamnika je prav južni del starega mestnega jedra, tako imenovano “Šutna”.
Nato smo odšli do Frančiškanskega samostana, kjer je bogata zbirka najstarejših knjig. Knjižnica hrani preko 10.000 knjig in zvezkov, ki so bila natisnjena koncem 18. stoletja. Tu poleg je tudi cerkev sv. Jakoba s Plečnikovo kapelo “Božji grob” iz leta 1952.
Za najlepšo ulico v mestu velja “Šutna”, ki jo krasijo značilni izveski in druga obrtna znamenja. Tukaj je nekdaj potekala živahna obrtna dejavnosti. Na Šutni najdemo mnogo zanimivosti, med drugim rojstno hišo generala Rudolfa Maistra, farno cerkev Marije Brezmadežne z ločenim gotskim zvonikom, Sadnikarjev muzej in rojstne hiše drugih znanih Kamničanov. Šutna se zaključi s Samčevim prehodom, kjer je bil do leta 1882 klanec. Ustavili smo se pred rojstno hišo generala Rudolfa Maistra, ki je imel veliko vlogo za obstoj severnega ozemlja Slovenije.
Nato je sledil ogled Malega gradu, romanske kapele v dveh nadstropjih, spodnja kapela s kripto in zgornja, katera je bila pozneje nadzidana, kapela sv. Eligija, od koder sega pogled vse do horizonta.
V Hiši keramike smo si v živo ogledali poslikavo majolik izpod spretnih rok mojstrice ge. Irene Radej, ki ljubiteljsko še naprej ohranja to tradicijo in dediščino prenaša na mlajšo generacijo.
Po kosilu smo pot nadaljevali do najlepšega predela okolice Kamnika, to je do izvira Kamniške Bistrice, kjer je tudi planinski dom. Od tu vodi pot do nekdanje letne rezidence kralja Aleksandra Karađorđevića, katero delo je od našega slavnega arhitekta Jožeta Plečnika. Kasneje je dvorec uporabljal sam predsednik nekdanje Jugoslavije, maršal Tito. Nadalje nas je čakal še ogled ene izmed najstarejših hiš v Sloveniji, to je “Budnarjeva muzejska hiša” v Palovčah. Pot se je vila strmo po zares zelo ozki gozdni cesti. Budarjeva hiša je edinstven živi muzej življenja naših prednikov, ki s svojo staro podobo ohranja izročilo starih kmečkih hiš in preprostega načina življenja na vasi. Hiša je stara preko 350 let, med tem ko ocenjujejo, da so njeni prvotni temelji stari preko 500 let. Zapustili smo Gorenjsko in se polni lepih vtisov, čudovitega sončnega dneva ter prijetnega druženja med člani našega društva, se počasi vračali proti domu. Naše potepanje po Gorenjskem je trajalo skoraj 12 ur. In že se veselimo piknika v naravi, ki bo predvidoma čez 14 dni.
Anita Boštjančič