Na izobraževanju, ki smo ga izvedli v prostorih Term Šmarješke Toplice, je bilo prisotnih 20 udeležencev – vaditeljev, ki bodo aktivno sodelovali pri izvajanju projekta »Srce in zdravje2«.
Udeleženci so aktivni člani koronarnih društev Maribor, Mežiške doline, Gorenjske, Slovenske Istre, Celja, Šaleške doline, Dolenjske in Bele krajine in Savinjske doline.. Po izobrazbi so mag. in dipl. fizioterapevti, mag. in kineziologi, diplomirane medicinske sestre, učitelji telesne vzgoje, profesor spec. rehabilitacije in prof. športne vzgoje.
Na začetku je podpredsednica ZKDKS in vodja projekta ga. Alenka Babič udeležence seznanila o projektu in aktivnostih, ki se bodo izvajale. Predsednik ZKDKS prim. Janez Poles, dr. med. je predaval o tem kako lahko opolnomočen bolnik vpliva na potek srčnega popuščanja. Udeležencem je predstavil srčno popuščanje, izogibanju dejavnikov tveganja, kako naj bolnik spremlja svoje zdravstveno stanje, o zdravi prehrani in svetovani aktivnosti.
Prim. Cirila Slemenik Pušnik,dr.med, ki je strokovna vodja projekta, je pripravila predavanje z naslovom Koronarni bolnik s srčnim popuščanjem in njegova zdravila. Predstavila nam je znake srčnega popuščanja, načine diagnostike, zdravljenja in vse 4 stebre zdravil, njihovo delovanje in ugotavljanja adherence, ki jo opaža pri obravnavi bolnikov v svoji ambulanti v SB Slovenj Gradec.
Naslednja predavateljica Pia Mayer Hren, mag FTH, ki je zaposlena v UKC Ljubljana, je udeležencem predavala o ocenjevanju obremenitve pri telesni vadbi bolnikov s srčnim popuščanjem. Seznanila jih je s priporočenimi obremenitvami glede na njihove izmerjene zmožnosti ocenjene s preiskavami CEM, ki jih bolniki opravijo v kardiološkem laboratoriju. Glede na zastavljene kazalnike kakovosti, ki jih bomo spremljali v projektu, je udeležence poučila o pravilni izvedbi testa 6. min. hoje in testa stoje na eni nogi. Oba testa je tudi praktično prikazala in v izvajanje vključila udeležence.
Med delavnico testa stoje na eni nogi so udeleženci ugotavljali, da test ni najbolj primeren in da ga bo težko izvesti pri starejših bolnikih. Po priporočilu predavateljice, strokovne vodje prim. Pušnikove in udeležencev smo se dogovorili, da bomo test stoje na eni nogi v projektu zamenjali s standardiziranim testom: Vstani in pojdi.
Sledili sta še dve praktični delavnici, ki sta jih izvedli vaditeljici, ki imata več letne izkušnje v koronarnih društvih in klubih: kineziologinja mag. Petra Poznič in prof. športne vzgoje Polonca Pokleka. Udeležencem sta demonstrirali različne načine vadbe, ki so primerne za bolnike s srčnim popuščanjem. Še posebej je bil poudarek na vadbi za moč (vadba s trakovi, elastiko in lastno težo) in vadbi, ki je primerna za osebe z omejitvami zaradi prizadetega lokomotornega aparata (plesna vadba na stolu). Vaditeljici sta tudi pripravili in posneli nekaj primernih vaj, ki jih bomo v okviru projekta posredovali udeležencem.
Naše izobraževanje smo tudi licenčno ovrednotili pri Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije.
Pred začetkom izobraževanja smo pri udeležencih z anonimnim vprašalnikom preverili njihovo poznavanje posebnosti pri bolnikih s srčnim popuščanjem. Vprašalnik je sestavljalo 11 vprašanj in niti eden vprašalnik ni bil pravilno izpolnjen.
Vprašalnik so sestavljala vprašanja, ki so jih posredovali predavatelji in vodji delavnic in so jim tekom predavanja namenili posebno razlago, ki se je nanašala na odgovor.
Ob zaključku izobraževanja smo udeležencem ponudili enak vprašalnik, ker smo želeli preveriti njihovo razumevanje in pridobljeno novo znanje. Pridobljeni rezultati so pokazali, da so udeleženci odgovorili na 10 vprašanj od 11 100% pravilno in na enega 80%.
Lilijana Žerdoner