Osnovna predstavitev društva
Koronarni klub Celje je neprofitna organizacija, humanitarni klub, ustanovljen je bil leta 1984 v Celju pod mentorstvom prim. Janeza Tasiča,dr.med. .. Osnovni cilj kluba je doživljenjska rehabilitacija srčnih bolnikov.
Povezuje srčne bolnike iz Celja in širše regije.
Klub trenutno združuje 270 bolnikov po prebolelem infarktu, premostitvenih operacijah na srcu, transplantaciji srca, operaciji zaklopk, bolnikov z ishemično boleznijo srca. Včlanjeni so tudi bolniki z velikim tveganjem za nastanek srčno-žilnih bolezni. Za podporo pri vztrajanju v programu se vključujejo tudi njihovi partnerji.
Glavnina vadbenih skupin je v Aerobnem centru v Celju, ostale so v Laškem, Vojniku, Zrečah in Šentjurju.
Vodenje društva
Ustanovitelj in glavni pobudnik je bil prim. Janez Tasič, internist kardiolog. Dve leti po ustanovitvi KK Ljubljana je v jeseni 1984 po predstavitvi pomena fizične aktivnosti in spremembi življenjskega sloga predlagal, da se ustanovi klub za koronarne bolnike. Ti so se strinjali, da morajo za svoje zdravje skrbeti tudi sami, če se zanje organizira vodena vadba, saj so nekaj izkušenj pridobili na rehabilitaciji v zdravilišču, potem pa … Ideji za ustanovitev Koronarnega kluba Celje se ja pridružilo kar nekaj znanih Celjanov, O. Herman, F. Burdian, A. Maček, F. Čevnik, M. Petrič, V. Šelih in drugi.
Prvi predsednik kluba je bil Franjo Burdian, zaradi bolezni ga je zamenjal Franjo Čevnik, vodenje kluba je predal po štirih letih Majdi Trogar. Kot predsednica je sodelovala pri ustanovitvi Zveze koronarnih društev in klubov Slovenije. Njeno vodenje je trajalo skoraj dva mandata. Sonja Ocvirk je vodila klub dvanajst let. Po vseh teh letih je mandat dobil Jožef M. Umek. Z njim so prišle nove ideje (učenje tujih jezikov, likovne delavnice, razstave …). Klub je vodil štiri leta. S širitvijo v Zreče in Šentjur je mandat prevzel Zoran Leskovšek. Novi mandat pa je podeljen Franju Lucu.
Rehabilitacijska vadba
Rehabilitacija poteka v 21 skupinah po navodilih in smernicah kardiologov in po programu in navodilih strokovnega vodje, kardiologa, v obliki individualnih, multidisciplinarnih programov, ki zahtevajo strokovno vodenje, pomoč pri spremembi življenjskih navad. Skupine štejejo od 10 do 15 oseb, kar zagotavlja dober nadzor nad bolniki. Naši vaditelji so strokovno usposobljeni fizioterapevti, višje medicinske sestre in učitelji telesne kulture, sodelujejo pa tudi psihologi, dietetiki …
Rehabilitacijska vadba poteka v Aerobnem centru Celje vse dni v tednu, dopoldan in popoldan, v Zdravilišču Laško v kardio fitnesu trikrat na teden, v telovadnici v Vojniku dvakrat tedensko, v telovadnici doma upokojencev v šentjurju dvakrat na teden.
V telovadnici in kardio fitnesu v Zrečah je telovadba dvakrat tedensko. Vadimo
Obnovitvene rehabilitacije organiziramo v Šmarjeških Toplicah, Strunjanu, Radencih.
Zdravstveno izobraževanje
Redno izobraževanje bolnikov poteka na predavanjih. Predavanja imamo v Aerobnem centru Celje in po enotah Laško, Vojnik, Zreče, Šentjur. Prirejamo jih tudi na družabnih srečanjih, pohodih, ob svetovnem dnevu srca in podobno.Pripravljamo še tečaje prve pomoči, na katerih se seznanjamo tudi s temeljnimi postopki oživljanja z uporabo defibratorja.
Med člani širimo zavest, da aktivno delo v Koronarnem klubu zmanjša število novih incidentov, napadov angine pektoris, nenadnih smrti, zmanjša porabo zdravil, hospitalizacij in dviguje kvaliteto življenja, in da v nacionalnem programu preventiva zaseda vse pomembnejše mesto.
Družabni dogodki
Organiziramo razna družabna srečanja (kostanjev Piknik, gobarski piknik, pohod ob svetovnem dnevu srca, razstave slikarjev, ki so člani koronarnega kluba).