Osnovna predstavitev društva
Koronarni klub Ljubljana (KKL) je organizacija kroničnih srčno-žilnih bolnikov, ki ima status humanitarne organizacije in je vpisana v register prostovoljstva.
Pobudnika ustanovitve kluba sta bila prof. dr. Dušan Keber, dr. med., in prof. dr. Irena Keber, dr. med. Leta 1981 je 45 koronarnih bolnikov, ob pomoči fizioterapevtk ambulantne rehabilitacije, ustanovilo Koronarni klub Ljubljana. Njegova osnovna dejavnost je vseživljenjska rehabilitacija srčno-žilnih bolnikov ter obvladovanje dejavnikov tveganja za nastanek bolezni, ki se izvajata skladno s priporočili kardiološke stroke pod vodstvom strokovnega sveta.
KKL je bila prva laična organizacija koronarnih bolnikov v Sloveniji in Jugoslaviji ter je eden od ustanoviteljev Zveze koronarnih društev in klubov Slovenije. Dolgoletni, zaslužni predsedniki KKL so bili Dušan Trotovšek, Uroš Šuštarič, Aleksandra Gorup, Janez Kranjec.
Povprečno število članov je 370, od tega jih ima 85 več kot 15-letni staž v klubu. Vadbene skupine so organizirane v Ljubljani, Domžalah, Logu pri Brezovici, Litiji in Kamniku. Skupaj deluje 24 vadbenih skupin. Kar 114 članov je starejših od 75 let in imajo poseben program vadbe.
Novi člani se pred vključitvijo v program vadbe posvetujejo s strokovnjakom za gibalne dejavnosti ter zdravstvenim strokovnjakom. Glede na zdravstveno stanje, telesno sposobnost in starost članu svetujemo zanj primeren program ter ustrezno vadbeno skupino.
Vodenje društva
Vodstvo kluba predstavlja upravni odbor, ki šteje 10 članov, in predsednik. Predsednik, upravni odbor ter vodje vadbenih skupin, ki so posvetovalno telo predsednika, skrbijo za organizacijo dela v klubu. Zagotavljajo kadrovske, prostorske in finančne razmere za izvedbo programa. Prednostni nalogi sta rehabilitacijska vadba in zdravstveno izobraževanje.
Strokovni svet svetuje glede oblikovanja, izvedbe in ocenjevanja programa. Sodeluje pri zdravstvenem izobraževanju članov in usposabljanju vaditeljev, predstavlja povezovalni člen s strokovnim svetom Zveze, z Združenjem kardiologov Slovenije ter ambulantno rehabilitacijo Kliničnega oddelka za žilne bolezni UKC Ljubljana. Predsednica 7-članskega strokovnega sveta KKL je doc. dr. Tjaša Vižintin, dr. med.
Delovanje društva
Rehabilitacijska vadba
Rehabilitacijska vadba poteka v skupinah s po 12 do 16 člani. Poteka 2-krat tedensko, v Ljubljani 12 mesecev, zunaj Ljubljane pa 10 mesecev na leto. Dobro sodelovanje med vodjem skupine in vaditeljem ustvarja prijetno vzdušje ter pozitivno klimo v skupini.
Vaditelji v klubu so bili sprva študentje medicine, fizioterapije in Fakultete za šport. Pri izobraževanju in motiviranju vaditeljev je poleg prof. Irene Keber, dr. med, imela pomembno vlogo doc. dr. Barbara Gužič-Salobir, dr. med., ki je bila najdaljše obdobje strokovna mentorica kluba. Vsi vaditelji od leta 2000 opravljajo tečaje temeljnega usposabljanja, ki jih organizira ZKDKS.
Trenutno za kakovost vadbe skrbi šest stalnih vaditeljev, ki so prof. športne vzgoje, kineziologi in dipl. fizioterapevt. S pomočjo njihovega znanja in izkušenj smo oblikovali homogene vadbene skupine glede na zdravstveno stanje, telesno sposobnost in starost članov. Že 15 let s KKL sodelujejo vaditelji Petra Simpson Grom, Vojko Šintler, Polonca Pokleka in Tina Magdalenič.
V KKL izvajamo tri programe rehabilitacijske vadbe: aerobno-intervalni trening (16 skupin), vadbo sede (3 skupine) in program G-I-O (5 skupin). Vadba sede je namenjena starejšim članom ter članom, ki imajo težave z lokomotornim sistemom. Program G-I-O smo začeli uvajati leta 1998. Temelji na fiziološko izpeljanih vzorcih gibanja, ki so usklajeni z dihanjem. Priporoča se bolnikom z motnjami srčnega ritma, bolnikom s kroničnim srčnim popuščanjem ter starejšim ljudem. Aerobno–intervalni trening s številnimi vadbenimi pripomočki prispeva k izboljšanju vzdržljivosti, mišične moči, gibljivosti, koordinacije in ravnotežja.
V poletnih mesecih vadba poteka v dvorani in v naravi, kjer izvajamo program G-I-O in se udeležujemo nordijske hoje. Enkrat letno preverjamo učinke programa vadbe s 6-minutnim testom hoje.
Po večkratnih menjavah vadbenih prostorov in selitvah sedeža kluba smo si leta 2012 s privarčevanim denarjem zagotovili lastne prostore za izvajanje celovite dejavnosti.
Zdravstveno izobraževanje
V okviru zdravstvenega izobraževanja organiziramo predavanja, posvetovalne delavnice, šolo zdravega življenja ter individualne posvete. Predavanja so namenjena podajanju informacij o vzrokih, znakih in zdravljenju bolezni. Posvetovalne delavnice temeljijo na podlagi rezultatov anketiranja o zdravstvenem stanju članov. Zdravniki specialisti vodijo posvetovalnice o vzrokih, zdravljenju in posledicah srčnega infarkta, hipertenziji, srčnem popuščanju, atrijski fibrilaciji, anksioznosti, depresiji ter uporabi zdravil.
Člani imajo možnost individualnih svetovalnih pogovorov enkrat tedensko z diplomirano medicinsko sestro Marjanco Čuk in enkrat mesečno s specialistko kardiologinjo prof. dr. Ireno Keber, dr. med.
Delavnice kognitivne vedenjske terapije in delavnice zdrave prehrane imamo v programu in jih bomo obnovili, takoj ko zagotovimo finančna sredstva.
Šola zdravega življenja poteka v Šmarjeških Toplicah in Poreču že 25 let, leta 2016 je bila organizirana tudi v Strunjanu. Namenjena je oblikovanju zdravega načina prehranjevanja, pridobivanju znanj glede primerne telesne dejavnosti ter razvijanju pozitivnih vezi med člani.
Družabni dogodki
Organiziramo izlete z ogledom naravnih in kulturnih znamenitosti ter poletno in novoletno družabno srečanje. Proslavljamo pomembne jubileje kluba.
Kaj je sporočilo vašega delovanja, kaj želite posebej poudariti
Prostovoljstvo je podlaga za delovanje, obstoj in razvoj kluba. V vseh obdobjih delovanja kluba se je za prostovoljno delo odločalo 10 % do 15 % članov. Mnogi sodelujejo že več kot 20 let. Prostovoljci izberejo področje delovanja glede na svoje znanje, izkušnje in želje. Izobraževanje prostovoljcev organiziramo v sodelovanju s Slovensko filantropijo in ob pomoči andragoginje Maše Stavanja.
Posebej bi se radi zahvalili številnim posameznikom, zaradi katerih Koronarni klub Ljubljana uspešno deluje že 35 let. Za mnoge KKL predstavlja varno in prijetno okolje, kjer se boljša zdravje in počutje številnih ljudi ter vzpostavljajo trdne prijateljske vezi.