V času, ko smo zaradi pandemije in ukrepov za njeno zajezitev omejeni pri skrbi za svoje zdravje, se nam vse bolj izmikajo možnosti za redno izvajanje programa vseživljenjske rehabilitacijske vadbe in vzdrževanje dobre telesne kondicije srčno žilnih bolnikov. V večini koronarnih društev smo bili že pred časom prisiljeni prilagoditi ali pa bistveno krčiti redne programe telesne vadbe ter iskati vse mogoče rešitve (vadba preko zoom-a, zmanjševanje števila udeležencev vadbenih skupin, vadba na prostem itd.). Telovadeči se sicer znajdejo vsak po svoje, a dejstvo je, da vsi pogrešajo pravo vodeno telesno vadbo.
V Koronarnem društvu Ilirska Bistrica so se teh problemov lotili na posebej inovativen način. Večina njihovih članov namreč nima možnosti, da bi spremljala program vadbe preko interneta oziroma preko zoom-a, so pa zvesti gledalci TV oddaj in sporedov-Zato so se odločili, da vadbo ponudijo preko TV operaterjev in s tem omogočijo, da je preverjena, vodena vadba na enostaven način dostopna tudi računalniško neveščim članom a tudi običajnim gledalcem.
Z motom »ZA NAŠE ZDRAVJE GRE« so oblikovali prilagojen program rehabilitacijske vadbe, ki temelji na Smernicah za rehabilitacijsko vadbo, kot jih je določil Strokovni svet ZKDKS in na izhodiščih za implementacijo integriranega programa, ki se izvaja v okviru projekta Srce in zdravje. Program sestavljajo štirje (vsebinski) vadbeni sklopi v trajanju po 45 minut, vsak sklop pa vsebuje zaokrožene faze ogrevanja, aerobne vadbe in sproščanja, kot to predvideva že uveljavljena struktura vadbene ure. Sestavna dela vadbenega sklopa sta tudi merjenje krvnega tlaka in srčnega utripa. Vadba poteka pod mentorstvom usposobljene vaditeljice iz tega društva z več kot 10- letnimi izkušnjami, ki vaje demonstrira in usmerja telovadeče.
Tako oblikovan in strokovno podprt program vodene vadbe so v duhu dobrega sodelovanja in t.i. mreženja ponudili tudi drugim kroničnim bolnikom in gibalno oviranim udeležencem v njihovem okolju, povabilo so sprejeli člani društev upokojencev, invalidov in diabetikov iz Ilirske Bistrice. K sodelovanju pa so kot partnerje tega projekta povabili tudi druga koronarna društva v Sloveniji, odzvali sta se dve društvi – Koronarni klub Ljubljana in Društvo koronarnih bolnikov Dolenjske in Bele krajine.
Vse štiri vadbene sklope je posnela TV GALEJA iz Ilirske Bistrice in tako omogočila aktivno sodelovanje vsem, ki spremljajo njene programe v programski shemi SIOL, A1, T-2 in Teles, ki jih predvajajo trikrat tedensko, enkrat v popoldanskem času (ob 16.15 uri), dvakrat pa v zgodnjem večernem času (ob.18.15 uri).
TV Galeja bo vadbene sklope predvajala daljše obdobje, tudi v času počitnic ali drugih omejitev. O terminih oddaj bodo koronarni bolniki in drugi uporabniki programa posebej obveščeni, prav tako bo iste informacije ponujala TV Galeja na svojih sporedih.
Alenka Babič (na osnovi poročila predsednika KD Ilirska Bistrica Jožeta Valenčiča)