Navkljub vnovičnim covid omejitvam v Zvezi nadaljujemo z izobraževanjem vaditeljev in se tudi tako pripravljamo na vzpostavitev redne vadbe, ki jo bolniki tako težko pričakujejo. Letošnji program smo pričeli z obnovitvenim seminarjem, namenjenem predvsem tistim vaditeljem, ki bodo v društvih uvajali novosti projekta »Srce in zdravje«. Prvi del – teoretični uvod usposabljanja smo izvedli kot video konferenco preko aplikacije zoom, kar nam je omogočilo prisotnost širšega kroga vaditeljev. Predavanjem štirih kardiologov je tako prisluhnilo 50 udeležencev, poleg naših vaditeljev so bili prisotni tudi sodelavci centrov za ambulantno rehabilitacijo srčno žilnih bolnikov v UKC Ljubljana in Maribor ter SB Murska Sobota. Po uvodnem pozdravu Lilijane Žerdoner, vodje aktiva vaditeljev na Zvezi, in dogovoru o načinu dela, smo prisluhnili naslednjim temam:
- Optimalna rehabilitacija koronarnega bolnika-osebna izkušnja, prim. Janez Poles, dr.med.
- Prsna bolečina v očeh kardiologa, Boštjan Rožič, dr. med.
- Spremljanje krvnega tlaka in srčne frekvence pri srčno-žilnem bolniku, prim. Cirila S. Pušnik, dr. med.
- Telesne vadbe za srčno -žilne bolnike, dr. Marko Novaković, dr. med.
- Nordijska hoja v rehabilitaciji srčno-žilnega bolnika, prim. Janez Poles, dr. med.
Po predavanjih so se razvile dobre diskusije, predvsem z nasveti predavateljev, kako naj ravnajo vaditelji ob neželenih dogodkih. Tudi sami predavatelji med seboj so si izmenjavali mnenja in si postavljali vprašanja. Kratek zapis predavanj bo objavljen v priročniku, ki ga pripravljamo kot pomoč vaditeljem pri izvedbi novega programa.
Drugi – praktični del usposabljanja vaditeljev bomo izvedli 16. in 17. aprila v Termah Šmarješke Toplice. Tokrat bomo – ob omejenem številu prisotnih vaditeljev – posebno pozornost namenili naslednjim temam: ocenjevanju obremenitve pri telesni vadbi srčno žilnih bolnikov, neželenim dogodkom med vadbo, dihalnim vajam za srčno žilne bolnike, izvedbi testa 6.minutne hoje, ohranjanju fizične pripravljenosti preko spleta. Posebej se bomo posvetili nekaterih novostim v vadbi, ki si jo želijo naši člani zelo želijo npr. plesu kot celoviti telesni vadbi in pa spremljanju vadbe v naravi – klasičnim pohodom, nordijski hoji in kolesarjenju. V praktičnem delu po skupinah pa bomo poleg obnovitve znanj o temeljnih postopkih oživljanja posebej predstavili novi trikotni model vadbe AD s filmom , GIO vadbo in strukturo vadbene ure po novem programu IPO.
Lilijana Žerdoner, Alenka Babič