Ta konec tedna smo preko spletne aplikacije zoom izvedli delavnico, ki smo jo poimenovali
»Ko stiska (psihična) stiska in me zato stiska pri srcu – tesnoba ali že bolezenska anksioznost pri srčnem bolniku?«
Namenjena je bila prepoznavanju in obvladovanju tesnobe oziroma anksioznosti pri koronarnih bolnikih, vodil jo je Jakob Filip Tamše, specialist klinične psihologije in psihoterapevt, zaposlen v Bolnišnici Topolšica.
Z zanimanjem smo prisluhni razlagi
- kako čustva (predvsem strah) vplivajo na naše telo in um,
- kaj je še normalno,
- kaj je v resnici nevarno,
- kako prepoznati kdaj gre že za simptome anksioznih motenj in
- kdaj je potrebno poiskati strokovno pomoč.
Naučili smo se, kako ločiti med telesnimi simptomi tesnobe in simptomi bolezni srca. Spoznali smo tudi, kako poteka psihoterapevtska pomoč, kadar je ta potrebna, in kje jo lahko poiščemo. Največ vprašanj ob koncu delavnice pa je bilo namenjeno temu, kaj lahko za obvladovanje strahov storimo sami.
Delavnica je bila tokrat namenjena našim društvom na Koroškem ( KD Mežiške, Mislinjske in Dravske doline) ter Koronarnemu klubu Savinjske doline Žalec. Je del implementacije integriranega programa opolnomočenja srčno žilnega bolnika – področja psihosocialne pomoči bolniku, ki ga izvajamo s podporo sredstev Ministrstva za zdravje v sklopu projekta Srce in zdravje. Z delavnicami bo o nadaljevali še za nekatera druga društva, trenutno preko spletnih orodij, takoj, ko bo to mogoče, pa tudi v živo.