Osnovna predstavitev društva
V Velenju smo 3. 12. 2007 ob 19.00 uri v Zdravstvenem domu Velenje, v skladu z navodili Zveze koronarnih društev in klubov Slovenije, ustanovili Šaleški koronarni klub. V januarju in februarju 2008 smo klub registrirali in uredili vse formalnosti.
Dne 7. 4. 2008 smo sklicali volilno skupščino v prostorih mestne občine Velenje (MOV), na kateri smo predstavili program dela našega društva in izvedli volitve organov.
Letos obeležujemo deset let delovanja. Sedaj smo tukaj in skušamo čim več narediti za člane – bolnike našega društva in celo Šaleško dolino z okolico. Pokrivamo vse tri občine /Mestna občina Velenje (MOV), Šmartno ob Paki in Šoštanj/ in vso starostno populacijo v naši dolini.
Ministrstvo za zdravje nam je podelilo status društva, ki deluje v javnem interesu na področju zdravstvenega varstva. Imamo tudi status humanitarne dejavnosti.
Šaleški koronarni klub združuje koronarne bolnike, bolnike po zastoju in infarktu srca, bolnike z angino pektoris, bolnike po premostitveni operaciji ali širitvi koronarnih arterij, bolnike z vstavljenimi umetnimi zaklopkami ali srčnim spodbujevalnikom in bolnike s stabilnim srčnim popuščanjem. Vključujejo se lahko tudi zdravi posamezniki s povečanimi dejavniki tveganja, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen, povišane ravni maščobe v krvi itd. Vljudno so vabljeni tudi svojci naših članov.
Naloga Šaleškega koronarnega kluba je, da svojim članom omogoči redno doživljenjsko rehabilitacijsko vadbo in druge aktivnosti, ki ohranjajo zdravje, vitalnost in kondicijo.
Vsako leto organiziramo tudi obnovitveno rehabilitacijo v zdraviliščih, izlete, prednovoletno srečanje in strokovna predavanja. Sodelujemo tudi pri organizaciji in izvedbi različnih akcij ob Svetovnih dnevih zdravja.
Da lahko navedene naloge opravljamo v korist in zadovoljstvo članov Šaleškega koronarnega kluba, moramo zagotoviti primerne vadbene prostore, nabaviti vadbene pripomočke, pokriti stroške predavanj, seminarjev in strokovne literature, plačati vaditeljice, organizirati izlete, letovanja in družabna srečanja.
Zelo ponosni smo na projekt »NABAVA URGENTNEGA ULTRAZVOKA (UZ)«. V ta namen smo imeli v nedeljo, 17. 2. 2013, ob 17.00 uri v Večnamenski dvorani v Vinski Gori pri Velenju dobrodelni koncert. S pomočjo Odbora za pomoč občankam in občanom MOV in Mestne občine Velenje ter dobrih ljudi nam je uspelo kupiti UZ za Urgentno službo Zdravstvenega doma Velenje, ki je že pomagal rešiti kar nekaj dragocenih življenj.
Rehabilitacijska vadba
Naša velika želja je organizirati še kakšno vadbeno skupino in se razširiti v naši Šaleški dolini in okolici ter pomagati čim večjemu številu koronarnih bolnikov tudi z vseživljenjsko rehabilitacijo, ki je edini in največji pogoj za daljše in lepše življenje slehernega koronarnega bolnika. Zato je v ŠKK ravno rehabilitacija najbolj pomembna.
Vseživljenjska rehabilitacija koronarnih bolnikov (VRKB) – članov Šaleškega koronarnega kluba predstavlja pomemben prispevek k ohranjanju zdravja, predvsem pri starejši generaciji srčnih bolnikov. Pogosto se izkaže, da je to za marsikoga edina oblika vadbe, ki se je udeležuje, zato skrbimo za redno izobraževanje naših vaditeljev ter izvajamo vadbo na najvišji strokovni ravni. S programom VRKB skrbimo za ohranjanje telesne zmogljivosti in zdravja srčnih bolnikov.
V ŠKK je trenutno 294 članov, od tega se rehabilitacije redno ali občasno udeležuje 112 bolnikov. Nove člane vabimo k včlanitvi neposredno preko napotitve osebnega zdravnika oziroma kardiologa in posredno preko člankov v Našem Času, povabil na predavanja, ki jih objavljamo na VTV-ju, oglasni deski v Zdravstvenem domu Velenje, na spletu, koledarju prireditev Festivala Velenje ter na naši in občinski strani na Facebooku. V program uspevamo vključevati srčne bolnike in tako širiti zavest o zdravju srca in ožilja ter jih omogočati vseživljenjsko rehabilitacijo.
Iz leta v leto širimo svojo prepoznavnost z objavami v medijih in zato upamo, da bomo k včlanitvi spodbudili tiste, ki nas še ne poznajo ali pa nimajo dovolj poguma, da bi se nam pridružili. V letošnjem letu smo včlanili 36 novih bolnikov, smo jih pa tudi nekaj izgubili zaradi osebnih razlogov, bolezni in smrti. Ob vseh 294 članov jih 220 stanuje v MOV.
Vodenje društva
Vseživljenjske rehabilitacije se udeležuje 112 oseb, od tega stanujočih v MOV 85. Vseživljenjska rehabilitacija poteka v osmih vadbenih skupinah: 5 skupin v MOV, 1 skupina v Topolšici, 1 skupina v Šmartnem ob Paki in 1 skupina v Vinski Gori. Vadbeno skupino sestavlja do 15 vadečih. Vodi jo usposobljena vaditeljica z opravljenim strokovnim izobraževanjem. Vadba traja eno polno uro. Pred vadbo vodja skupine izmeri krvni tlak in srčni utrip ter zbere podpise za evidenco prisotnosti. Vodja skupine je odgovoren tudi za pripravo telovadnice pred vadbo in jo tudi pospravi po končani vadbi. Med vadbo vaditeljica spremlja vadeče in jim po zmožnostih prilagaja vaje. Naloga vaditeljice je tudi skrb za dobro počutje bolnikov in kadar opazi slabše počutje pri bolniku, zanj po potrebi prekine vadbo. Izvajanje VRKB je vezano na šolsko leto, začne se septembra in zaključi na koncu junija. Nekatere vadbene skupine vadijo tudi v poletnih mesecih (vadba G-I-O in aerobna vadba).
V letu 2016 smo izvedli skupno 277 ur vseživljenjske rehabilitacije.
Pri delu v klubu in pri rehabilitaciji sodelujejo tudi prostovoljci, ki imajo različne funkcije. So vodje vadbenih skupin (Dragica Gorogranc, Jožica Podlesnik, Ivanka Meža, Vesna Markoja, Marija Lesnjak, Majda Glinšek), ki pripravljajo in pospravljajo prostor za vadbo, merijo krvni tlak vadečih, vodijo evidenco prisotnosti. Za informiranje članov glede dogodkov v klubu, zbiranju sredstev za delo kluba je zadolžen Bojan Holešek, Sonja Šalamon pa za pripravo vabil in drugih administrativnih opravil. Za koordiniranje vaditeljic in vodij skupin ter dela kluba je odgovorna Erika Berlak.
Zdravstveno izobraževanje
V MOV živi precej koronarnih bolnikov, ki jim priporočamo vključitev v program vseživljenjske rehabilitacije, zato vedno pogosteje sodelujemo z zdravniki in zdravstvenimi delavci, ki pripomorejo k informiranju bolnikov in njihovih svojcev o pomenu zdravega načina življenja in včlanitve v ŠKK. Rezultat sodelovanja je, da se iz leta v leto število bolnikov, vključenih v program, počasi in vztrajno zvišuje, s čimer smo zadovoljni.
Pomen zdravega načina življenja in vseživljenjske rehabilitacije poudarjamo tudi na mesečnih strokovnih predavanjih ter na občinskih prireditvah, povezanih z zdravjem, npr. na prireditvah ob dnevu zdravja in na medgeneracijskem festivalu. Želeli pa bi si še tesnejšega sodelovanja pri seznanjanju javnosti glede našega delovanja oziroma sodelovanja na prireditvah MOV.
V prihodnjem letu si želimo program razširiti tudi v občino Mozirje, saj je ta del Slovenije še vedno bela lisa po zastopanosti koronarnih klubov.
Vadbene skupine bomo prilagajali željam bolnikov in še naprej ostajali vzorčna skupina v vadbi G-I-O, saj smo eden redkih klubov v Sloveniji, ki aktivno sledijo novim znanjem v tej vrsti vadbe.
Ostajamo SRČNI še naprej!