V Zvezi te dni zaključujemo postopke za implementacijo integriranega programa opolnomočenja srčno-žilnih bolnikov v naša društva in klube. V januarju so vodje strokovnih svetov, vodje aktivov vaditeljev in predsedniki društev prejeli osnovno gradivo za implementacijo – brošuro s povzetki novega programa, ki jo je pripravila projektna skupina iz KK Ljubljana , zadolžena za razvoj IPO.
Petra Simpson Grom, vodja te projektne skupine, je novosti v programu predstavila tudi v glasilu Zveze »Skupaj za naša srca«, ki so ga koronarni bolniki prejeli v začetku februarja. Informacija je tako dosegla vse naše člane, saj glasilo pošiljamo direktno na njihove osebne naslove. Tako predsedniki društev kot tudi vaditelji pa so se v velikem številu udeležili posveta, ki ga je ob zaključku razvoja tega programa pripravil Koronarni klub Ljubljana ( preko aplikacije teams 18. in 20.2.2021)
Naslednji korak je bilo oblikovanje kriterijev za implementacijo in priprava internega razpisa. O tem smo se pogovorili najprej na aktivu vaditeljev Zveze, na katerem so bili prisotni vodje vaditeljev iz večine društev. Na osnovi predloga besedila, ki smo ga prejeli iz aktiva vaditeljev Koronarnega društva Ilirska Bistrica, so pripravili skupen predlog za nadaljnje odločanje na izvršilnem odboru in dokončno potrditev na kolegiju predsednikov 4. marca 2021. Interni razpis za sodelovanje društev v procesu implementacije IPO srčno žilnih bolnikov vam v celoti predstavljamo v posebnem zavihku.
Priprave potekajo v optimističnem vzdušju in pričakovanju, da bomo v mesecu aprilu že lahko izvajali rehabilitacijsko vadbo v živo in v vadbenih skupinah, kot so bile oblikovane do sedaj. Koordinatorka projekta, tudi vodja aktiva vaditeljev na Zvezi Lilijana Žerdoner, aktivno spremlja epidemiološko situacijo in na osnovi navodil NIJZ pripravlja navodila za varno vadbo v društvih, v številnih med njimi smo z vadbo že pričeli v teh dneh. Pripravljamo se tudi na manj optimističen scenarij, zato smo vodstva društev in aktiv vaditeljev opolnomočili tudi za delovanje preko elektronskih medijev, Zveza je namreč za te namene zakupila prosto na aplikaciji zoom, pripravili pa smo tudi podrobnejša navodila za varno izvajanje vadbe v domačem okolju ter za izvajanje dihalnih vaj, ki so jih prejeli vsi člani društev.
V drugi polovici marca in prvi polovici aprila bomo izvedli obnovitveno izobraževanje vaditeljev, ki bo namenjeno predvsem tistim vaditeljem iz društev, ki bodo nosilnici implementacije novega programa. Na tem izobraževanju bodo prejeli tudi podrobnejši priročnik, v katerem bomo povzeli ne samo opise nove vadbe, pač pa tudi natančnejša navodila za poenotenje spremljanja kazalcev kakovosti vadbe (navodila za merjenje krvnega tlaka, spremljanje srčne frekvence, natančen opis postopka za izvedbo testa hoje in nekatera druga navodila, ki jih vaditelji potrebujejo za izvedbo vadbe ( npr. spremljanje težav ob obremenitvah bolnika po t.i. Borgovi lestvici).
Iz sredstev projekta imamo v letošnjem letu zagotovljena le sredstva za izvajanje telesne vadbe. Na zvezi pa si prizadevamo, da bi v društva implementirali tudi ostali dve sestavili novega programa – zdravstvene posvete in psihosocialno podporo in se za to trudimo pridobiti dodatna sredstva. Pri tem smo uspešni, prve delavnice na temo prepoznavanja in obvladovanja tesnobe oziroma anksioznosti pri koronarnem bolniku bomo izvedli že v tem tednu, v treh društvih pa že potekajo tudi posveti s kardiologi – strokovnimi vodji . Razpored teh delavnic in organizacijo individualnih svetovanj za bolnike bomo dogovorili neposredno s predsedniki društev.
Ob tem pa potekajo tudi aktivnosti za realizacijo dodatne točke iz tega projekta – vzpostavljanje mreže srcu prijaznih točk v Sloveniji. V projektni skupini smo pripravili preglednico obstoječih načinov sodelovanja s partnerji v lokalnem okolju in mreženja posameznih društev s sorodnimi organizacijami. To nam bo služilo kot osnova za vzpostavitev žive mreže kontaktov, s katerimi bomo izvajali skupne projekte. Na zadnjem kolegiju predsednikov društev pa smo kot posebnega gosta povabili predstojnika Centra za upravljanje programov preventive in krepitve zdravja na NIJZ-ju, dr. Rade-ta Pribakovič Brinovec. Podrobneje je predstavil poslanstvo, načine dela in vsebino delavnic Centrov za krepitev zdravja in Zdravstveno vzgojnih centrov, pogovorili smo se tudi o nekaterih možnostih našega sodelovanja.
Projekt izvajamo ob podpori sredstev Ministrstva za zdravje.