Telesna vadba je pomembna pri zdravljenju srčnega popuščanja, saj lahko pomaga izboljšati srčno-žilno funkcijo, zmanjšati simptome in izboljšati kakovost življenja. Pri srčnem popuščanju se priporoča vadba, ki je prilagojena posameznikovim sposobnostim, simptomom in splošnemu zdravstvenemu stanju. Na splošno se priporoča zmerna vadba, ki vključuje aerobno vadbo in vadbo za moč.
Telesna aktivnost se priporoča vsaj 5 dni v tednu, po nekaterih priporočilih med 30–60 minut na dan. Aerobna vadba naj bo prioriteta, vendar ne pozabite vključiti v svoj vadbeni program 2-krat tedensko vaje za ravnotežje in 2-krat tedensko vaje za moč. Intenzivnost in progresivnost vadbe prilagajamo glede na posameznika, najprej povečujemo trajanje vadbe, nato pogostost in na koncu še intenzivnost (50–70 % VO2 maksimalno). Intenzivnosti vadbe in trajanje vadbe postopoma povečujemo, začnemo z lažjimi vajami, kot so hoja, kolesarjenje ali vadba na sobnem kolesu. Pomembno je, da se vadba izvaja redno, vendar brez prevelike obremenitve srca. Prav tako je zaradi varnosti priporočljivo med vadbo spremljati srčni utrip in krvni tlak,. Če med vadbo občutite kakršne koli bolečine v prsih, težko sapo, omotico ali druge neobičajne simptome, z vadbo takoj prenehajte.
Aerobna vadba (hoja, kolesarjenje, tek) pomagajo krepiti srčno-žilni sistem in izboljšajo sposobnost telesa, da porabi kisik. Priporočljivi športi za srčne bolnike so tisti, ki ne preobremenjujejo srca, ampak ga krepijo, izboljšajo pretok krvi in splošno fizično kondicijo. Na primer, kolesarjenje je šport z manjšim vplivom na sklepe, zato je primeren tudi za ljudi z artritisom. Tai chi in joga sta dejavnosti, ki pomagata pri sprostitvi telesa in uma ter izboljšata telesno in duševno počutje. Prav tako lahko pomagata pri zniževanju krvnega tlaka in zmanjševanju stresa.
Vadba za moč lahko koristi ljudem s srčnim popuščanjem, saj pomaga okrepiti mišice in kosti, izboljša telesno držo in zmanjša tveganje za poškodbe. Upoštevati je treba nekatere pomembne dejavnike, kot so vrsta srčnega popuščanja, stopnja bolezni, simptomi in splošno zdravstveno stanje posameznika. Vadba za moč se navadno izvaja z utežmi, elastiko ali z lastno telesno težo ter vključuje ponavljajoče se gibe, ki krepijo mišice. Na začetku se seveda priporoča manj serij in manj ponovitev, ki jih sčasoma povečujemo tudi na 3 serije od 10 do 15 ponovitev. Mišice se naj vsaj malo utrudijo, pri izvajanju vaj pa je zelo pomembno, da ne pozabite na dihanje. Medtem ko lahko vadba za moč pomaga okrepiti srčno-žilni sistem, lahko preveč intenzivna vadba poslabša srčno popuščanje in povzroči neželene učinke.
Pred začetkom katere koli vadbe je vedno priporočljivo, da se posvetujete s svojim zdravnikom, da se prepričate, ali je vadba primerna za vaše zdravstveno stanje in da se izognete morebitnim zapletom ali poškodbam. Pomembno je vedeti, da se športne aktivnosti pri srčnih bolnikih individualno prilagajajo. Če imate srčno popuščanje, lahko vadbo izvajate tudi pod nadzorom usposobljenega strokovnjaka za telesno vadbo v bližnjem koronarnem društvu ali klubu in vam tako lahko pomaga pri načrtovanju programa vadbe in spremljanju vašega napredka.