V sredo, 3. novembra, smo v treh naših društvih izvedli predavanja na temo Srce in diabetes: v Novem mestu je predavala dr. Živa Kavčič Tršinar , v Brežicah dr. Irena Zlatanovič in v Postojni dr. Ajda Urbas. Predavanja, ki smo jih izvedli ob strogem spoštovanju PCT ukrepov, so bila načrtovana še pred zadnjo zaostritvijo razmer, kot skupna aktivnost koronarnih bolnikov in diabetikov ob svetovnem dnevu srca ( 29.9.) ter svetovnem dnevu diabetesa (14.11.).V vseh treh naših društvih smo na predavanja povabili tudi člane lokalnih društev diabetikov.
Namen predavanj je bil osvežiti vedenje članov obeh društev o osnovah obeh bolezni, njuni povezanosti, nujnih skupnih ukrepih za ohranjane zdravja ter razložiti pomen doslednega jemanja zdravil in tudi njihovo delovanje predvsem pri članih , ki so koronarni bolniki in tudi diabetiki.
Dr. Živa Kavčič Tršinar je tako uvodoma predstavila izsledke raziskav o pričakovani življenjski dobi, ki za koronarne bolnike, ki imajo tudi diabetes, niso najbolj prijazne – 60letni sladkorni bolnik s srčno žilno boleznijo umre povprečno 12 let prej kot njegov zdravi vrstnik! A ob tem je predstavila tudi rezultate raziskav , ki govore o tem , da odlično zdravljeni obe bolezni lahko pripomorejo k enako dolgemu in kvalitetnemu življenju. Povzela je nekatere najbolj pomembne posledice sladkorne bolezni ter se posvetila predvsem ukrepom za njeno obvladovanje, poleg zdrave prehrane in pomena gibanja posebej tudi pomenu zdravljenja z zdravili. Pogovorili smo se o nekaterih vzrokih za nedosledno jemanje zdravil ali celo opuščanje posameznih zdravil , za katere se včasih odločijo posamezni bolniki. Posebej je predstavila izsledke raziskave Steno 2, ki dokazujejo, da bolniki ob doslednem jemanju več vrst zdravil, s katerimi intenzivno zdravijo obe bolezni, živijo dlje.
Udeležba je bila ob aktualnih razmerah bolj skromna, dve predavanji smo izvedli v živu, dve pa tudi z možnostjo spremljanja predavanja preko spletnih povezav. Naši člani pa so bili, kot poroča predsednica društva iz Postojne Lidija Zadel, »veseli novih znanj, vprašanj je bilo veliko in obogateni z dodatnim znanjem iz tega področja so se udeleženci dobre volje vrnili domov«.
Predavanja smo izvedli s podporo sredstev iz pogodbe o sodelovanju s podjetjem AstraZeneca, za kar se jim iskreno zahvaljujemo.