V teh dneh bo v vseh naših društvih ponovno zaživela redna telesna vadba in upamo, da je tokrat ne bo potrebno vnovič omejevati. Za naše vaditelje in vodje vadbenih skupin smo organizirali posebno izobraževanje o načinih in pomenu psihosocialne podpore bolnikom po izteku epidemije, ki sta ga vodili dr. Nina Vene Klun, dr. med. in predsednica Koronarnega kluba Ljubljana Petra Simpson Grom.
Koronarni bolniki se v zadnjih 2 letih soočamo z velikimi spremembami, resnimi izzivi in preizkušnjami. Naša življenja je zaznamovala negotovost in z njo povezan strah ter zaskrbljenost, ki sta se pridružila že sicer pogosto prisotni tesnobnosti pri koronarnih bolnikih. Močno omejena je bila in še vedno je tudi zadovoljitev ene naših temeljnih psiholoških potreb po tem, da smo v stiku in povezani z drugimi ljudmi.
V klubih in društvih se ob vzpostavljanju včasih tako utečenih kontaktov z bolniki – našimi člani soočamo s številnimi strahovi, pomisleki, tako da upravičeno lahko govorimo o novi epidemiji strahov ! Naši člani o psihičnih težavah sicer težko spregovorijo, potožijo pa o simptomih, ki te težave spremljajo. Ti so velikokrat zelo podobni simptomom njihove osnovne bolezni. Usposobljeni vaditelji, ki bolnike poznajo in mu ti tudi zaupajo, so tako velikokrat prvi, ki opazijo znake resne bolezni. Za prepotrebno »raztapljanje številnih post covidnih strahov« bo potrebnih še veliko iskrenih pogovorov, sproščujočih druženj in tudi znanja. Za začetek priporočam ponovno branje pred letom objavljenega prispevka dr. Nine Vene, ki ga najdete na tej povezavi : https://zkdks.si/anksioznost-in-depresija-pri-koronarnem-bolniku/
Lilijana Žerdoner