Dr. Barbara Gužič Salobir, dr.med.
Ishemična bolezen srca (IBS) običajno nastane zaradi aterosklerotičnih sprememb v koronarnih arterijah, ki prehranjujejo srčno mišico. Ishemija (zmanjšana prekrvavitev srčne mišice) se lahko izrazi kot angina pektoris, akutni srčni infarkt, nenadna srčna smrt, srčno popuščanje ali nema ishemija, ko bolnik ne občuti posebnih težav, zmanjšano prekrvavitev pa ugotovimo z različnimi preiskavami. Prizadetost oz. zožitev ali zaporo velikih epikardialnih koronarnih arterij, ki prehranjujejo srčno mišico, prikažemo s slikanjem teh žil- koronarografijo. Pri ženskah z angino pektoris pri koronarografiji pogosteje kot pri moških ugotovijo manjše robne spremembe epikardialnih arterij ter pogosto zaključijo, da te bolnice nimajo ishemične bolezni srca in so njihove težave pogojene z drugimi vzroki. To prepričanje je velikokrat zmotno. Dokazali so, da imajo ženske pogosteje kot moški ishemijo srčne mišice zaradi motenega delovanja drobnih koronarnih arterij, česar ne moremo prikazati s koronarografijo.
Pojavljanje IBS
Podobno kot pri moških je tudi pri ženskah IBS vodilni vzrok obolevanja in smrtnosti v razvitem svetu. Ocenili so, da približno polovica moških v srednjih letih in tretjina žensk v srednjih letih zboli z eno od oblik IBS. Tveganje za nastanek bolezni se poveča pri moških starejših od 45 let in pri ženskah sterejših od 55 let. Statistični podatki kažejo, da se smrtnost v zadnjih desetletjih zmanjšuje, vendar še vedno tretjina smrti pri osebah starejših od 35 let nastopi zaradi te bolezni. Ugotovili so tudi, da se smrtnost mladih žensk (starih 35 do 44 let), ki zbolijo zaradi IBS, ne zmanjšuje. Pri tej skupini so ugotovili poslabšanje dejavnikov tveganja, kot je debelost, metabolni sindrom, sladkorna bolezen in arterijska hipertenzija, k slabšemu izidu bolezni pa pripomore tudi težavnejša prepoznava znakov bolezni in zakasnitve pri zdravljenju.
Dejavniki tveganja za nastanek IBS
Pri ženskah so dejavniki tveganja, ki prispevajo k nastanku IBS, v veliki meri enaki kot pri moških. To so: družinska nagnjenost (prisotnost bolezni srca in ožilja pri moških sorodnikih mlajših od 50 let in ženskih sorodnicah mlajših od 60 let), kajenje, telesna neaktivnost, debelost, starost, visok krvni pritisk, motnje v presnovi krvnih maščob, sladkorna bolezen, metabolni sindrom, kronična bolezen ledvic, kronične vnetne bolezni (na primer revmatološke bolezni) in psihični vplivi (stresno okolje doma, v službi in drugod ter depresija). Poleg teh so ugotovili nekatera stanja, ki so značilna samo za ženske in povečajo ogroženost za IBS. Sem spadajo: prezgodnja menopavza, zapleti med nosečnostjo (pojav sladkorne bolezni ali arterijske hipertenzije med nosečnostjo), bolj ogrožene so tudi ženske z anamnezo spontanih abortusov in spontanih prezgodnjih porodov ter bolnice, ki so bile obsevane zaradi karcinoma dojke.
Bolezenski znaki in diagnoza IBS pri ženskah
Pri obravnavi žensk s sumom na IBS ali že znano IBS moramo biti pazljivi in se zavedati, da so bolezenski znaki pogosto drugačni kot pri moških. Ob nastanku IBS so ženske v povprečju 10 let starejše kot moški in imajo pogosto več dejavnikov tveganja.
Tipična prsna bolečina pri angini pektoris je tiščoča ali pekoča bolečina v prsih, ki se lahko širi v roki ali vrat, se pojavi ob naporu in mine s počitkom ali po uporabi nitroglicerina. V raziskavah so ugotavljali, da imajo ženske pogosteje za IBS neznačilne prsne bolečine, kot so ostre prsne bolečine, nelagodje v prsih, bolečino v vratu, omotico ali občutek slabosti. Ugotovili so tudi, da se prsna bolečina pri ženskah pojavlja v večji meri ob psihičnih obremenitvah kot pri fizičnih naporih in jo zato velikokrat pripisujejo stresu. Poleg tega bolnice pogosto podcenjujejo pomen prsne bolečine in skušajo v to prepričati tudi svojo okolico, vključno z zdravnikom.
V primerjavi z moškimi bolniki bolnice z akutnim srčnim infarktom pogosteje ob nastopu bolezni ne občutijo prsnih bolečin, kar lahko prispeva h kasnejši postavitvi diagnoze in zakasnitvi zdravljenja.
Srčno popuščanje pri IBS se pogosteje pojavi pri ženskah kot pri moških. Pri ženskah je tudi pogosteje prisotno srčno popuščanje z ohranjeno sistolično funkcijo levega prekata, morda zaradi večjega deleža arterijske hipertenzije pri ženskah v primerjavi z moškimi. Tveganje za nastanek srčnega popuščanja je večje tudi pri ženskah, ki imajo sladkorno bolezen, atrijsko fibrilacijo, okrnjeno delovanje ledvic, prekomerno telesno težo in pri kadilkah.
Nenadna srčna smrt nastopi pri ženskah redkeje kot pri moških, je pa pri ženskah pogostejša brez predhodne znane IBS.
Vloga preiskavnih metod, s katerimi ugotavljamo IBS, se velikokrat razlikuje glede na spol. Diagnostična zanesljivost obremenitvenega testa je pri ženskah manjša, več je lažno pozitivnih izvidov. Zaradi anatomskih značilnosti žensk je pri preiskavah večje tveganje za pojav artefaktov, ki motijo interpretacijo izvidov. Zaradi sevalnih obremenitev (predvsem sevanje dojk) moramo biti pozorni biti tudi pri uporabi scintigrafskih in radioloških CT preiskav, kar velja zlasti za mlade ženske. Omenili smo že, da so pri koronarografiji pomembne zožitve koronarnih arterij bistveno pogostejše pri moških kot pri ženskah in da imajo ženske pogosteje bolezen malih koronarnih arterij (v literaturi to velikokrat poimenujejo sindrom X ali mikrovaskularna angina pectoris).
Zdravljenje IBS pri ženskah
Pri zdravljenju IBS uporabljamo veliko zdravil, katerih učinkovitost je bila dokazana v velikih kliničnih raziskavah. Žal je bil delež vključenih ženskih bolnic v te raziskave bistveno manjši kot delež moških bolnikov. Morda je to tudi eden od razlogov, da ženske bolnice v primerjavi z moškimi v manjši meri prejemajo učinkovita zdravila, kot so aspirin, statine in zaviralce receptorjev beta. Načeloma velja, da bolnikom obeh spolov z IBS predpisujemo enaka zdravila. Prizadevamo si, da bi v velike klinične raziskave vključili večje število bolnic, ker bomo tako dobili več dokazov o učinkovitosti zdravljenja pri ženskah. Glede na rezultate randomiziranih kliničnih raziskav, v katerih so proučevali učinek hormonske nadomestne terapije pri ženskah v pomenopavzi velja, da tovrstna terapija ni primerna za zdravljenje IBS.
Stresna kardiomiopatija ali sindrom zlomljenega srca
To je bolezensko stanje, ki se pogosteje kot pri moških pojavi pri ženskah, zlasti v pomenopavzi. Značilno za bolezen je, da nastane po velikih psihičnih ali fizičnih obremenitvah, ko bolnice občutijo hudo tipično prsno bolečino in v elektrokardiogramu (EKG) ugotovimo znake za akutni srčni infarkt. Koronarografija pokaže popolnoma prehodne koronarne arterije, značilno pa je moteno krčenje srčne mišice, običajno v predelu konice levega prekata. Področje motene krčljivosti ne ustreza področju, ki ga prehranjuje posamezna koronarna arterija. Bolezen ugotovimo pri približno 2% bolnikov z akutnim srčnim infarktom v Evropi. Pogostejša je na Japonskem, kjer so jo opisali prvi in poimenovali Takotsubo kardiomiopatija, ker srce po obliki spominja na mrežo za lovljenje hobotnic.
Zaključek
Podobno kot pri moških je tudi pri ženskah IBS vodilni vzrok obolevanja in smrtnosti v razvitem svetu. Dejavniki tveganja, ki prispevajo k nastanku IBS, so pri ženskah v veliki meri enaki kot pri moških, poznamo pa tudi nekaj dejavnikov tveganja, ki so prisotni samo pri ženskah. Pri obravnavi žensk s sumom na IBS ali že znano IBS moramo biti pazljivi in se zavedati, da so bolezenski znaki pogosto drugačni kot pri moških. Načeloma velja, da se obravnava bolnikov z IBS med spoloma ne razlikuje. Prizadevamo si, da bi v velike klinične raziskave vključili večje število bolnic, ker bomo tako dobili več dokazov o prepoznavi bolezni in učinkovitosti zdravljenja pri ženskah.