prim. Janez Poles, dr. med.
Med vsemi človekovimi nagoni je spolni nagon v svoji osnovi najbolj »živalski«. V razvoju človeka se je skozi tisočletja nekoliko »pokvaril«, saj se živali spolno združujejo predvsem zaradi ohranjanja vrste, človek pa to pogosteje počne zaradi zadovoljevanja lastnih užitkov.
Spolno odzivanje je za vsakega človeka zelo občutljivo in zapleteno dogajanje, ki ga lahko zmotijo že malenkosti. Včasih samo slabo telesno počutje, številne bolezni ali pa le slabo duševno stanje. Najpogostejše motnje so: nedoživljanje orgazma pri ženskah in težave z erekcijo ter prezgodnji izliv semena pri moških. Bojazen, da se bo motnja ob naslednjem spolnem odnosu ponovila, vodi v nesproščenost. Nesproščen človek se ne more povsem predati uživanju. Posledica takšnega obnašanja pa je prav tisto, česar se tak človek najbolj boji – motnja v spolnem odnosu. Iz takšnega začaranega kroga pogosto ne zmore sam. Nasprotno, samozavest postaja vse manjša, motnje v odnosu vse hujše, spolne težave pa se postopno prenašajo tudi na partnerja.
Srce so skozi stoletja imeli za središče življenja, čustvovanja, ljubezni, prijaznosti in dobrote, poguma, a tudi žalosti. Zato ni čudno, da je bolezen srca lahko uničujoča tako za bolnika kot za partnerja. Strah pred smrtjo je običajna in pogosto povsem normalna reakcija za oba.
Številni srčni bolniki prav zaradi tega, kljub nagonski sili po spolnosti, nočejo tvegati svojega zdravja in se brezskrbno prepustiti valovanju ljubezni. Neprestano jih spremlja občutek zmanjšanega libida ter strah pred smrtjo med spolno aktivnostjo. Zaradi stalne zaskrbljenosti se močno zmanjša njihova samozavest.
Privzgojen model obnašanja, plašnost, zadrega in sramovanje so pogosto vzrok, da se bolniki o teh težavah tudi redko pogovarjajo. Ne le s partnerjem, prijatelji ali znanci, tudi z zdravnikom jim pogosto ni do odkritega razgovora. V svoji dolgoletni praksi sem le redko srečal bolnika, ki je sam načel problem motenega spolnega odnosa. Nasprotno, ko sem sam jasno zaznal in čutil vso težo nerešenega in hudo občutljivega problema, ki je bolnika čedalje huje težil ter onemogočal celovito rehabilitacijo, in ga poskušal reševati, ga je bolnik dolgo časa negiral in tiščal v ozadje.
Pa so bolniki z boleznijo srca upravičeno zaskrbljeni zaradi spolnosti?
Raziskav, ki pojasnjujejo fiziološka dogajanja v telesu med spolnim odnosom, je zadnja leta kar nekaj. Prav gotovo je spolni odnos za človeka stres – tako psihičen kot fizičen. Po drugi strani pa je potreben, saj je za polno življenje potrebna tudi ljubezen, ki nas čustveno in telesno krepi, dviguje, potrjuje, osrečuje in nam daje ustvarjalno moč. Prav sreča in zadovoljstvo ter psihična stabilnost in dobra telesna pripravljenost so najboljši zaščitni faktor pred nastankom srčno-žilnih bolezni.
Dokazali so, da med spolnim odnosom poraste frekvenca srčnega utripa tudi do 100 utripov v minuti, hkrati pa poraste tudi krvni tlak. Oboje predstavlja za srce večje delo. Ob tem se poveča tudi poraba kisika v srčni mišici.
Koliko torej spolna aktivnost obremeni srce?
Lahko na obremenitev vplivamo z zdravili?
Je mogoče spolno aktivnost primerjati z vsakodnevnim običajnim delom?
Poraba kisika v srčni mišici je odvisna od intenzitete dela, ki je premo sorazmerna porastu frekvence srčnega utripa ter krvnega tlaka. Fiziološke potrebe organizma lahko najlažje opredelimo s porabo kisika ali kalorij. Fiziologi in kardiologi so primerjali bolnike med telesno aktivnostjo in spolnim odnosom. Ugotovili so, da ni pomembnih razlik v delovanju srca med vsakdanjimi telesnimi aktivnostmi in spolno aktivnostjo. V enakem odstotku so se pojavljale motnje srčnega utripa in spremembe spojnice ST v zapisu EKG, ki kažejo na pomanjkanje kisika v srčni mišici.
Po prebolelem nezapletenem srčnem infarktu ima bolnik po opravljeni rehabilitaciji povprečno telesno zmogljivost med 6 MET in 9 MET (1 MET je metabolična enota – pomeni porabo 3,5 ml O2 na min/kg telesne mase). Za varen spolni odnos po raziskavah potrebujemo zmogljivost 5 MET. V obdobju pred spolnim odnosom in po njem znaša energetska poraba le borih 3,7 MET. Poraba energije je ob spolnem odnosu torej presenetljivo majhna. Če se bolnik lahko povzpne v drugo nadstropje brez bolečine za prsnico ali ob obremenitvenem testiranju brez težav zmore 6 MET ali več MET, potem lahko tudi brez strahu polno spolno živi. Povsem enostavno obremenitveno testiranje nam bo odgovorilo, ali bolniku med naporom primanjkuje kisika v srčni mišici, se morda javljajo motnje ritma, nekontrolirano poraste krvni tlak ali se morda pokažejo znaki začetnega srčnega popuščanja. Po opravljenem obremenitvenem testu bo lahko zdravnik zelo natančno ocenil, ali bo spolni odnos bolniku škodoval.
Bolnikom po prebolelem srčnem infarktu še 4 tedne po dogodku odsvetujemo spolne odnose. Če je bila opravljena takojšnja koronarografija in rešen akutni koronarni zaplet z balonsko razširitvijo prizadete žile ali vstavitvijo žilne opornice, bo bolnik v tem času opravil poinfarktno rehabilitacijo. Ob zaključku programa bo opravil obremenitveno testiranje, na podlagi katerega bo zdravnik natančno ocenil telesno zmogljivost in dal jasna navodila, kako in koliko lahko bolnik obremenjuje svoje srce.
Spolni odnos po jedi ni priporočljiv. Prostor, v katerem izvajamo spolno aktivnost, naj bo primerne temperature. Že ob najmanjši bolečini za prsnico morajo bolniki preventivno uporabiti kratko delujoči nitrat (Nitroglicerin pršilo ali tabletko). Pri pogostih bolečinah za prsnico ali oteženem dihanju je spolni odnos strogo prepovedan! Bolnikom odsvetujemo uživanje alkohola in poživil. Izogibati se morajo tudi močnih psihičnih stresov. Redno morajo biti telesno dejavni.
Prav je, da se bolnik pred ponovnim vzpostavljanjem spolnih odnosov pogovori s svojim osebnim zdravnikom ali kardiologom. V pogovoru naj sodeluje tudi bolnikov partner, saj bo tako odpadlo mnogo dilem, številna vprašanja bodo rešena hitreje, celoviteje in neposredno. Posebno skrb bo treba posvetiti zdravilom, ki jih bolnik zaradi bolezni bolnega srca nujno potrebuje. Še vedno se pojavlja vprašanje uporabe viagre. Številni bolniki po prebolelem srčnem infarktu nujno potrebujejo zdravila, ki so nezdružljiva s hkratnim jemanjem viagre. Morda bo pomagal testosteron ali prostaglandin v obliki injekcije. Včasih je treba pač poseči po drugih sredstvih, da bi rešili morebitno bolnikovo erektilno disfunkcijo. Na voljo so enostavni silikonski zažemalni obročki ali vakumska erekcijska črpalka. Operativno je mogoče vstaviti tudi penilno protezo.
Nenadna srčna smrt med spolnim odnosom predstavlja le 0,6 % vseh nenadnih smrti. Vzrok je v nenadnem zmanjšanju kisika v srčni mišici ter posledični maligni motnji srčnega ritma. Sproščanje endorfinov lahko bolniku ob spolnem odnosu odvzame srčno bolečino in s tem tudi onemogoči obrambni mehanizem. Močni čustveni vplivi naj bi, po hipotezi nekaterih strokovnjakov, pomembno zmanjšali možnost prilagoditve telesa večjim telesnim naporom.
Po številnih podatkih ima spolnost zanemarljiv vpliv glede nastanka srčnega infarkta. Celoletno tveganje je skoraj nično, sicer pa le občasnega in vedno prehodnega značaja. Raziskave so pokazale, da se morebitno slabša prekrvitev srčne mišice med običajnim telesnim naporom kaže tudi ob spolnem odnosu. Torej je potreben obisk pri zdravniku, pregled, posvet ter zdravljenje.
Da bi dosegli dobro telesno zmogljivost in s tem tudi možnost brezskrbnega izvajanja spolnih odnosov, moramo biti redno telesno dejavni. Prav z redno telesno dejavnostjo se človek sprosti, telesno okrepi in postane bolj samozavesten. Spolne odnose lahko pričenja brez tesnobe in strahu. Vedno bolj sproščeno se lahko predaja spolnim užitkom. Počasi se prične vrteti v pozitivnem začaranem krogu, ko z vsakim spolnim odnosom postajata skupaj s partnerjem samozavestnejša in brez bojazni, da bi lahko bilo kaj narobe, da bi škodila srcu in ogrozila življenje.